Analiza podatkov in tisoče informacij

Mnoga podjetja danes ne bi bila tisto, kar so, brez pomoči, ki se imenuje analiza podatkov – namreč zelo težko je brez takšne analize sploh voditi podjetje, ker bi bilo informacij veliko preveč, poleg tega pa bi ljudje, ki niso vešči s podatkovnim delom, lahko marsikatero pomembno informacijo izpustili ter si tako naredili precejšnjo škodo.

Informacije so povsod okoli nas, tudi če ne želimo prejemati informacij, jih prejemamo vsako sekundo nezavedno in nehote. Informacije je mogoče zasledit praktično vse povsod. Že zjutraj, ko odpremo oči, dobimo informacijo v naše možgane, da je jutro oziroma po količini svetlobe pridobimo informacijo, kateri del dneva sploh je ob tistem času.

 

Vrste podatkov

Kot že omenjeno, je količina podatkov zares enormna, zato analiza podatkov te podatke ločuje oziroma drugače rečeno jih kategorizira za lažje razvrščanje. Podatke je mogoče deliti v: kvalitativne podatke – ti so pridobljeni z vprašalniki ali pa intervjuji, kvantitativni podatki – bazirajo na spremenljivkah.

Kaj sploh je spremenljivka? Spremenljivka je neka vrednost, ki se spreminja. Obstaja številska ali pa kvantitativna spremenljivka, ki pa jih je mogoče ločiti na diskretne in zvezne spremenljivke. Prav tako pa je možno spremenljivke ločiti tudi na nezvezne in zvezne.

 

Hitrost analize podatkov

Nekatere analize podatkov potrebujejo veliko več časa, kot pa na primer analiza podatkov za šolske potrebe. Včasih lahko analiza podatkov traja več ur ali pa celo več dni, vse je odvisno od tega, kakšna količina je potrebna za obdelavo ter kako delikatni so podatki, ki jih je potrebno analizirati z analizo podatkov.

Na našo srečo nam elektronske naprave delo zelo olajšajo, saj je možno na računalniku podatke enostavno razvrščati ter določiti, kateri so nepotrebni, kateri pa so potrebni za celotno analizo. Delo, ki je opravljeno z računalnikom, je veliko lažje, vendar tudi to zahteva določeno količino znanja ter potrpežljivosti, saj je potrebno poznati veliko računalniških funkcij.